Ze względu na przyspieszenie tempa przemian metabolicznych, głównym celem w diecie jest dostarczenie zwiększonej ilości energii, aby pokryć wzmożone zapotrzebowanie organizmu, szacuje się, że przy średnio nasilonej nadczynności tarczycy zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 15-25% w stosunku do norm przeznaczonych dla osób zdrowych, z kolei przy silnej nadczynności tarczycy o około 50-80% dlatego codzienny jadłospis przy normalnej ilości węglowodanów i tłuszczy powinien zawierać zwiększoną ilość białka.
Z powodu nasilonego rozpadu białka dzienne zapotrzebowanie na ten podstawowy składnik odżywczy wzrasta do około 1,5g na kilogram masy ciała.
Źródła białka pełnowartościowego to:
Węglowodany proste należy zastępować złożonymi, ponieważ zapewnia to stopniowe uwalnianie glukozy do krwi, ma to szczególne znaczenie w kontekście insulinooporności, która może również towarzyszyć osobom chorującym na nadczynność tarczycy.
Źródłem złożonych węglowodanów są:
w stanie hipertyreozy ilość wydalanego wapnia przez nerki zwiększa się, z kolei ilość wchłanianego wapnia w jelicie cienkim zmniejsza się, dlatego należy pamiętać o dostarczeniu tego pierwiastka z dietą.
Niedobór wapnia w organizmie, stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju osteoporozy – choroby metabolicznej kości, charakteryzującej się małą masą kostną oraz upośledzoną mikrostrukturą tkanki kostnej, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej łamliwości i podatności na złamania.
Źródłem wapnia jest:
Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w warunkach hiperytreozy, z diety należy wyeliminować produkty, które są w nie ubogie m. in. słodycze, ciasta, chipsy, słone paluszki, zastępując je owocami.
Należy ograniczyć spożywanie:
Zespół poradni: dietetyk, specjalista psychodietetyki Gabriela Nowakowska, psycholog, specjalista psychodietetyki Katarzyna Kuśnierz