Psychodietetyka to dziedzina stosunkowa świeża wśród zawodów pomocowych. Daje inne, nowe spojrzenie na kwestie związane z żywieniem, a jej wyjątkowość i skuteczność polega na łączeniu kilku profesji – medycznych, odnoszących się do diet oraz psychologii.
W jakich więc procesach związanych z żywieniem praca z psychologiem jest wyjątkowo znacząca?
Redukcja masy ciała
W osiągnięciu pełnej satysfakcji z przeprowadzonej zmiany, liczy się nie tylko sam efekt, ale możliwość jego utrzymania. Znaczące jest więc nie samo trzymanie się restrykcji ustalonej diety, a stała zmiana nawyków żywieniowych. Takie podejście do odchudzania umożliwi w dalszych etapach życie dniem codziennym, bez obawy o powrót do stanu początkowego. Wraz z psychologiem pracuje się nad motywacją do zmiany, rozważa psychologiczne zagrożenia, które mogą pojawić się na drodze do celu. Pozwala zrozumieć mechanizmy kryjące się za kompulsywnym objadaniem się i jedzeniem emocjonalnym.
Regulacja emocji
Emocje pełnią kilka istotnych funkcji w kontekście odżywiania. Nieraz te dwa obszary okazują się być ze sobą nierozerwalne. Znaczenie jakie odgrywa jedzenie w życiu i jak jedno na drugie wpływa pomaga odkryć i zrozumieć właśnie psycholog. Istotna okazuje się być również redukcja napięcia emocjonalnego, która jest jednym z narzędzi wsparcia psychologicznego.
Psychoedukacja
Każdy z nas wywodzi się z rodziny i środowiska, w którym przeważają swego rodzaju poglądy. Media i literatura umożliwiają dostęp do wszelakich, często niepotwierdzonych informacji. Psychoedukacja pozwala usystematyzować wiedzę dotyczącą żywienia, analizuje przekonania i ustala fakty.
Psychodietetyka zakłada holistyczne podejście do danego problemu, a praca kilku specjalistów umożliwia skuteczną analizę trudności i dobranie odpowiedniego sposobu pracy.