Jeżeli borykasz się z nadmierną masą ciała i udajesz się do dietetyka, wspólnie ustalicie dietę ubogoenergetyczną, tzn. taką, która przewiduje zmniejszenie podaży kalorii, w celu redukcji masy ciała. Po odpowiednim czasie prawdopodobnie uda ci się osiągnąć zamierzony cel. I wtedy pojawia się pytanie – co dalej? Jak utrzymać efekt?
Dojście do konkretnej wagi otwiera jednocześnie kolejny ważny, jak nie najważniejszy etap. Jest nim utrwalenie takich nawyków żywieniowych, które pozwolą na dostarczenie wszystkich potrzebnych wartości odżywczych, jednocześnie skutecznie wyeliminują podjadanie i umożliwią utrzymanie względnie stałej masy ciała, bez ciągłego „bycia na diecie”.
Pomóc w tym może przeanalizowanie „zaleceń zdrowego żywienia”, opracowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W formie graficznej przedstawia on to, co codzienna dieta powinna zawierać, a także produkty, których ilość warto byłoby ograniczyć.
Zdrowy talerz kładzie nacisk na różnorodność. Badania wykazały, że my, jako Polacy, mamy słabość do nadużywania soli, czerwonego mięsa, słodkich napojów oraz żywności wysoko przetworzonej. Zapoznanie się ze zdrowym talerzem zwraca uwagę na inne, być może często zapominane w naszej kulturze produkty, które dobrze sprawdziłyby się w codziennym jadłospisie.
Zgodnie z zaleceniami warto pomyśleć o spożyciu większej ilości produktów zbożowych pełnoziarnistych, warzyw i roślin strączkowych.
Dobrze także pamiętać o zwiększeniu aktywności fizycznej, zmianie obróbki żywności z grillowania i smażenia na gotowanie, duszenie i pieczenie, a także częstsze sięganie po tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.