Temat tuszy, jako takiej, jest z różnych względów kwestią dyskusyjną. Każdy z nas ma inne predyspozycje genetyczne, inną budowę ciała, przemianę materii. Na przestrzeni lat zmieniał się także „ideał” sylwetki – od krągłych kształtów, przez nadmierną szczupłość, aż po kult zdrowego stylu życia i wysportowanego ciała.
Przestaje mieć jednak wymiar natury jedynie estetycznej, a zaczyna być rozpatrywany w kontekście choroby, gdy spełnia podstawowe jej kryteria.
Kiedy mówimy o chorobie otyłościowej?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na przybieranie na wadze. Należą do nich między innymi choroby endokrynologiczne, różnego rodzaju choroby somatyczne i zaburzenia hormonalne. Nie da się tu także pominąć zaburzeń odżywiania, trudności emocjonalnych którym towarzyszy podjadanie oraz chorób psychiatrycznych, z którymi wiąże się przyjmowanie leków zwiększających apetyt.
Kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza? Według wytycznych WHO BMI ≥ 30 kg/m^2 wskazuje na otyłość, którą niezwłocznie należy poddać leczeniu. W praktyce zalecane jest to również osobom o BMI ≥ 27 kg/m^2, gdy występują już choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca, czy nadciśnienie.
Nie sposób pominąć działań profilaktycznych. Przy aktualnie szerokim problemie otyłości w społeczeństwie, niezwykle istotne jest poszerzanie świadomości w kontekście zbilansowanej diety. Czasem niewielkie zmiany, ale wprowadzone odpowiednio wcześnie, mogą zapobiec większym konsekwencjom.
Otyłość jest chorobą, jak każda inna i wymaga konsultacji lekarskich. Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się będąc pod opieką zespołu składającego się z lekarza, dietetyka i psychologa. Niejednokrotnie cenna może być pomoc psychoterapeuty czy psychodietetyka w pracy nad zmianą nawyków żywieniowych. Kompleksowa pomoc może długofalowo i korzystnie wpłynąć na poprawę jakości życia.